Czym jest ozon

Ozon jest drugim, co do siły sterylizatorem znanym człowiekowi, jest w stanie niszczyć bakterie. Wirusy i nieprzyjemne zapachy. Interesujące jest to, że ozon występuje naturalnie w środowisku, głównie jako skutek uderzenia błyskawicy, które występują w trakcie burz.

Świeży zapach, jaki zauważamy po burzy jest najczęściej efektem naturalnego wytworzenia ozonu. Ozon powstaje także w wodospadach. Jednakże, najwięcej słyszy się o ozonie w kontekście warstwy ozonowej naszej planety. W niej ozon jest wytwarzany przez promienie ultrafioletowe słońca, chroniąc nas przed ich szkodliwym wpływem.

Jak działa ozon

Mimo tego, że ozon działa bardzo silnie to ma bardzo krótki cykl życia. Kiedy ma styczność z bakteriami, wirusami czy też zapachami dodatkowy atom tlenu niszczy je całkowicie poprzez utlenianie. W trakcie tego procesu dodatkowy atom tlenu zostaje zniszczony i nie pozostaje nic, ani bakterie ani zapach, jedyną pozostałością jest czysty tlen. W dodatku przy całej swojej efektywności ozon jest bezpieczny.

Zastosowania i wykorzystanie ozonu

  • Dym papierosowy i zanieczyszczenia nim wywołane
  • Fenole
  • Zapachy powstałe podczas gotowania
  • Zapachy pochodzenia zwierzęcego
  • Zapach stęchlizny i pleśni oraz źródła tych zapachów
  • Bakterie i wirusy
  • Ochrona przed insektami (karaluchy, muchy, komary)
  • dezynfekcja klimatyzacji

Ozon metodą odgrzybiania

Jedną z najskuteczniejszych metod odgrzybiania układu klimatyzacji jest OZONOWANIE.

OZON - dzięki jego mocnemu działaniu utleniającemu niszczy bakterie, pleśnie i grzyby. Likwiduje przykre zapachy takie jak zapachy benzyny, dymu tytoniowego, stęchlizny itp... Uwalnia pojazd od uporczywych insektów, pająków. Zamienia gazy takie jak tlenek węgla [CO] i tlenek azotu[NO], w gazy nieszkodliwe. Ozon wnika głęboko do wnętrza tapicerowanych siedzeń i kanap utleniając znajdujące się tam kolonie bakterii które opierają się innym technikom prania i czyszczenia Takie działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Rezultatem jest świeże i czyste powietrze we wnętrzu pojazdu. UWAGA: Posiadamy profesjonalne generatory ozonu o wydajności 3500 mg/h i 7000 mg/h ozonu co pozwala nam odgrzybiać układ bardzo skutecznie. Wydajność większości urządzeń stosowanych w warsztatach waha się w granicach od 100 do 200 mg/h ozonu.

Ozon jest zdecydowanie skuteczniejszą metodą w niszczeniu bakterii i nieprzyjemnych zapachów niż dostępne środki chemiczne w postaci tzw. pianki. Producenci klimatyzacji zalecają wykonywanie czyszczenia parownika przynajmniej raz w roku. Warto zatem pamiętać, że kiedy podczas jazdy mimo włączonej klimatyzacji czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni, winę za nasze samopoczucie może ponosić właśnie nasza klimatyzacja.